Strona główna / Wspomnienia / Powstanie Młodzieżowego Klubu Piłkarskiego Wratislavia

Powstanie Młodzieżowego Klubu Piłkarskiego Wratislavia

Tak powstawał Młodzieżowy Klub Piłkarski Wratislavia – Projekt Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji  Wrocław – Śródmieście

Dr Jerzy Kosa
Absolwent AWF 1974 r.

W październiku 1983 rozpocząłem pracę na stanowisku dyrektora Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Wrocław Śródmieście. Główne zadania jakie otrzymałem od Naczelnika Dzielnicy Pani Marii Surmanowicz to: opracowanie koncepcji modernizacji Kąpieliska Morskie Oko, zakończenie budowy Hali Sportowej przy ul. Krajewskiego z elementów składanych otrzymanych z NRD, zagospodarowanie rekreacyjne terenów zielonych w Dzielnicy Wrocław Śródmieście, aktywizacja mieszkańców Dzielnicy do większego udziału w Wojewódzkiej Spartakiadzie Rekreacyjnej oraz zwiększenie palety usług sportowo rekreacyjnych świadczonych przez DOSIR.

Koncepcje Dzielnicy zbiegły się z wizją rozwoju piłki nożnej we Wrocławiu, kreowanej przez dr Józefa Dziąsko – Kierownika Zespołu Dydaktycznego Piłki Nożnej AWF Wrocław. Wspólnie, na terenie Dzielnicy Śródmieście wyznaczyliśmy kilkanaście boisk na dzikich podwórkach, na których zainstalowaliśmy solidne metalowe bramki piłkarskie. Asystenci i studenci specjaliści z piłki nożnej u dr Józefa Dziąsko : dr Wojciech Issel, mgr Jan Caliński, mgr Krzysztof Paluszek, mgr Przemysław Przyłuski, mgr Dariusz Przyłuski, mgr Leszek Żdziebło, mgr Lech Nowak, mgr Morice Traore, mgr Marek Pyziak, mgr Waldemar Hubert, mgr Stanisław Szlichciński, mgr Leszek Żdziebło, mgr Dariusz Kopaczewski, mgr Ryszard Panfil, mgr Janusz Dobosz i Marak Jasiński rozpoczęli w Gniazdach Piłkarskich treningi z chętnymi dziećmi. Możliwość bezpłatnego wyjazdu z harcerzami na obóz piłkarski nad morze do Górczyna, był dodatkowym magnesem przyciągającym dzieci na treningi.

W ciągu roku w projekcie wzięło udział ponad 300 dzieciaków. W roku 1985, wobec dużego zainteresowania Zastępca Naczelnika Dzielnicy Pan Zbigniew Matuszewski, podjął decyzję o powołaniu Sekcji Piłkarskiej DOSIR Wrocław Śródmieście. Z wybranych w trakcie turniejów dzieci, utworzyliśmy dwie drużyny trampkarzy, które rozpoczęły udział w rozgrywkach DZPN. Sprawami organizacyjnymi zajmował się pracownik DOSIR Bogusław Seńczuk. Pierwszy sprzęt piłkarski zakupił Naczelnik Dzielnicy a drużyny trenowały na boisku DOSIR przy ulicy Krajewskiego, gdzie w Hali Sportowej urządzono biuro i kawiarenkę dla przyszłego Klubu, w której odbywaliśmy liczne spotkania grupy założycielskiej, przygotowującej oficjalne powstanie Młodzieżowego Klubu Piłkarskiego Wratislavia w dniu 14 stycznia 1987.

Wobec rosnącego zainteresowania trenowaniem w Klubie, przy wsparciu władz Dzielnicy i AWF otrzymaliśmy od dyrektora Wydziału Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Urzędu Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia Pana Mieczysława Chochóła 10 kontenerów szatniowo sanitarnych, które rozwiązały problem zaplecza szatniowego dla licznych młodych piłkarzy Klubu.

Mam dużą satysfakcję, że uczestniczyłem w narodzinach Klubu oraz pełniłem funkcję wiceprezesa w pierwszych jego latach. Za osobisty sukces uważam przekazanie Klubowi przez Gminę Wrocław w roku 1990, Stadionu przy ul. Dembowskiego, który obecnie oczekuje na modernizację, po przecięciu przez Śródmiejską Obwodnicę Autostradową. Jestem dumny, że w naszym Klubie wyrosły wielkie gwiazdy polskiej piłki nożnej jak Darek Sztylka i Krzysztof Wołczek , którzy ze Śląskiem Wrocław zdobyli MP w roku 2012 a obecnie wraz z dr Krzysztofem Paluszkiem pełnią menedżerskie funkcje w KS Śląsk Wroclaw SA. Wielu naszych znakomitych trenerów i piłkarzy , pracuje i reprezentuje czołowe polskie kluby piłkarskie. Miałem zaszczyt podziwiać naszych piłkarzy na wielu turniejach zagranicznych – Pfingsten 84 w Hamburgu, Sumperk 1990 i Bordeaux 1995 na zaproszenie ASSOCIATION FRANCO – POLONAISE kierowanej przez Panią Helenę Cypryk.

Z okazji 35 Lecia MKP Wratislavia – Zarządowi Klubu składam gorące życzenia, osiągania sportowych celów, kierując się pierwszą przyjętą misją: WRATISLAVIA UCZY I WYCHOWUJE !

Dr Jerzy Kosa
Absolwent AWF 1974 r.